Home 1 liga

 

 

 

Ilość odsłon: 5894   Data publikacji:  2005-05-07


Ocena serii B i występów Moderatora w sezonie 2004/2005


Moderator Hajnówka

    Minął już pierwszy rok występów Moderatora w serii B. Po niespodziewanym awansie drużyna na dobre zadomowiła się na tym poziomie rozgrywek.

   Z chwilą wejścia  do Serii B zespół beniaminka poważnie wzmocniono. W wyjściowej siódemce (licząc z libero) kibice zobaczyli sześć nowych twarzy-Jacka Malczewskiego, Sławomira Gołębskiego, Macieja Wołosza, Krzysztofa Hajbowicza i Zbigniewa Obrębskiego uzupełniali Adam Aleksandrowicz i Dariusz Werpachowski (zastępował w pierwszych meczach kontuzjowanego Łukasza Babińczuka). Rolę pierwszego zmiennika pełnił Marek Antoniuk.

    Po znakomitym pierwszym meczu z doświadczonym BBTS Bielsko Biała  hajnowianie natrafili na drużyny typowane do awansu odnosząc porażki. Po dobrym występie w Radomiu wygrali w Opolu, ale później już nie  radzili  na wyjazdach z drużynami, z którymi walczyli o utrzymanie.  Zespół wciąż się zgrywał, a najwięcej problemów było ze znalezieniem zawodnika na pozycję libero. Z występującej w sezonie czwórki najlepiej radził Andrzej Kubeł i on  od szóstego meczu z Chemikiem  na stałe objął tą pozycję. W tym samym meczu po zaleczeniu kontuzji po raz pierwszy w sezonie wystąpił  Łukasz Babińczuk.

   Kibice widząc drużynę w końcówce tabeli zaczęli już wątpić w zespół i wypominać importowany  skład. Na szczęście  Moderator rozegrał znakomity mecz  z Avią  i odniósł pewne zwycięstwo, a wielką klasę pokazał Maciej Wołosz. Nieco gorzej poszło u siebie   ze Zduńską Wolą, lecz każdy sukces  cieszył kibiców.  Przedświąteczny wyjazd do Bełchatowa  przyniósł spektakularne zwycięstwo,  po którym zespół znalazł się na bezpiecznym 9. miejscu w tabeli lecz z minimalna przewagą nad KPS Wołomin. Ostatni mecz I rundy z GPTS Gorzów przyniósł chyba największe rozczarowanie w sezonie, gdyż był  do wygrania, a  zakończył się porażką 0:3. Wpłynęły na to niewątpliwie kontuzja Adama Aleksandrowicza, gra z nie zaleczoną kontuzją Marka Antoniuka i błędy taktyczne. Po tym meczu Marek Antoniuk zrezygnował z gry w zespole poświęcając się pracy trenerskiej. 

  Pierwsza część rundy rewanżowej była niezwykle nerwowa, gdyż Moderator prowadził korespondencyjną walkę z Wołominem. Przegrywał w większości  mecze z zespołami z czołówki (oprócz  niespodziewanej wygranej z radomskim Jadarem). Dopiero bezpośredni mecz rozegrany w Hajnówce okazał się decydujący dla układu tabeli. Zawodnicy z Wołomina po przegranej 0:3 z Moderatorem, przeżywali jeszcze  ogromne kłopoty organizacyjne, jeden mecz oddali nawet walkowerem i praktycznie przestali się liczyć w walce o utrzymanie. Hajnowscy  trenerzy nie chcąc dopuścić do  „odpuszczenia”  przez zawodników końcówki rozgrywek, postawili przed zespołem niezwykle trudne zadanie – wygrać 6 ostatnich meczy, co przesunęłoby zespół na 7. miejsce. Hajnowianie  po wygraniu 5. meczy pojechali do Gorzowa w osłabionym składzie, bez Aleksandrowicza i Kacperskiego ostatecznie przegrywając mecz 1:3.


Narada drużyny w czasie meczu z Gorzowem

   Tegoroczny sezon potwierdził opinię o tym, że mamy do czynienia z zespołem ciekawym, ambitnym, ale w równym stopniu nieprzewidywalnym. Byliśmy świadkami dobrej postawy z zespołami z czołówki i „męczarnią” z drużynami z końca tabeli.
   Wadą Moderatora było na pewno słabe przyjęcie, co odbijało się na skuteczności  gry środka. Na plus można zaliczyć siatkarzom niezłą skuteczność w grze blokiem. Dużo zastrzeżeń było do wykonywanych zagrywek. W obecnym składzie Moderator  gra dość krótko i widać, że czasami brakuje siatkarzom porozumienia. W drużynie  nie ma też wyraźnego lidera, który w trudnych chwilach wziąłby na siebie odpowiedzialność. Na pewno predyspozycje takie mają Maciej Wołosz i Krzysztof Hajbowicz, ale nie zawsze byli w stanie wywiązać się z tego zadania.

    Niewątpliwym cieniem na tegorocznych rozgrywkach serii B położyła się tragedia, jaka spotkała powracających z meczu ligowego siatkarzy Avii Świdnik – trzech zawodników: Jakub Zagaja, Łukasz Jałoza i Wojciech Trawczyński oraz kierowca busa zginęło w wypadku samochodowym, jaki miał miejsce 17.10.04 nad ranem pod Bogucinem na trasie Warszawa – Lublin. Trzech innych siatkarzy zostało poważnie rannych. Aby pomóc świdnickiemu klubowi, PZPS podjął bezprecedensową decyzję, iż Avia  pozostanie w serii B bez względu na to, jakie wyniki uzyska w dalszej części rozgrywek, a jej udział w rywalizacji sportowej został bezterminowo zawieszony. Ostatecznie siatkarze Avii dość szybko powrócili na ligowe parkiety i pewnie  zajęli dziesiąte  miejsce (poza strefą spadkową).

   Pierwsze miejsce i awans do PLS wywalczyli, całkowicie zasłużenie, siatkarze Jokera Piła. Niemały udział w tym sukcesie miał trener Dariusz Luks, który objął zespół już w trakcie sezonu. Na drugim miejscu  niespodziewanie znalazł się zespół niedawnego spadkowicza z PLS Gwardii Wrocław pod kierunkiem nowego szkoleniowca  Jacka Grabowskiego.

   Szeregi serii B opuszczą KPS Wołomin, SPS Poczta Polska Zduńska Wola, AZS Opole i AZS Politechnika Gliwice, których problemem była nie tylko własna postawa na ligowych parkietach, ale również finanse i sprawy organizacyjne. Okazało się, że walka na zapleczu siatkarskiej ekstraklasy wymaga określonych środków materialnych, bez których wysiłek i ambicja zawodników idzie po prostu na marne.

   O podsumowanie występów Moderatora w sezonie 2004/2005 zwróciłem się do pierwszego trenera hajnowskiego zespołu Jacka Wesołowskiego

Jak ocenia Pan poziom minionego sezonu serii B i proponowane zmiany w regulaminie rozgrywek?

Sezon 2004/05 nie należał do łatwych. Po raz pierwszy od wprowadzenia zmian zagrało w serii B 14 drużyn prezentujących zróżnicowane umiejętności i oczywiście zróżnicowane budżety. Stabilność finansowa odgrywa w dzisiejszych czasach ogromną rolę ale jak się okazało nie decydującą. Klubom o
największych budżetach (Chemik Bydgoszcz i Jadar Radom) nie udało się zająć nawet drugiego miejsca premiowanego prawem gry o PLS w barażach. O ile w Chemiku nikt nie robi z tego tytułu tragedii to najwyraźniej ciśnienia nie wytrzymał Prezes Jadaru Pan Kupidura który już zwolnił trener, mimo że plan
przedsezonowy (miejsce w pierwszej czwórce) został zrealizowany a kontrakt obowiązywał jeszcze na przyszły sezon. PZPS na wniosek Pana Waldemara Wspaniałego rozważa możliwość podziału serii B na dwie grupy. Naszym zdaniem jest to złe, żeby nie powiedzieć idiotyczne rozwiązanie. Sam Pan Wspaniały powiedział, ż Polska nie ma tylu zawodników żeby seria B liczyła 14 drużyn. Skąd ich więc wziąć na 16?  Rozumiem zmęczenie Pana Wspaniałego dalekimi wyjazdami ale to chyba nie jest podstawą do powiększenia ligi. Optymalne rozwiązanie to seria B składająca się z 10 drużyn i grająca systemem tak jak PLS. W końcu to ma być bezpośrednie zaplecze PLSu. Będzie to gwarancją odpowiedniego poziomu sportowego, organizacyjnego i finansowego.

Czy jest Pan zadowolony z 9. miejsca drużyny Moderatora?

Przed sezonem założyliśmy sobie jako cel utrzymanie w lidze i  ten cel został zrealizowany parę kolejek przed zakończeniem sezonu. Tak więc jestem zadowolony. Nie mniej jednak była szansa powalczyć o coś więcej i gdyby nie kontuzje podstawowych zawodników to myślę, że mogliśmy powalczyć o 7 miejsce.

Jak Pan ocenia grę poszczególnych zawodników Moderatora?


Andrzej Iwaniuk (Nr 1) - duża konkurencja na pozycji środkowego bloku sprawiła, że nie pograł sobie za dużo. Parę razy pokazał się na zagrywce lub na tzw podwyższeniu bloku.

Jacek Malczewski (2) - Myślę, że sezon może zaliczyć do udanych. Mądrze kierował grą zespołu, miał spory wkład w utrzymanie i liczymy na niego w kolejnych sezonach.

Dariusz Werpachowski (3) - na początku sezonu wobec kontuzji Ł. Babińczuka grał w podstawowym składzie i spisywał się przyzwoicie, później nie miał zbyt wielu okazji do zaprezentowania swoich umiejętności. Dobry blok, gorzej ze skutecznością ataku.

Artur Maksymiuk (4) - od początku dusza zespołu. W ostatnich meczach wobec kontuzji innych zawodników gracz "szóstkowy". Dobry w grze obronnej, niestety nieco gorzej w ataku.

Maciej Wesołowski (5) - niejako tradycyjnie już przedsezonowa kontuzja uniemożliwiła mu należyte przygotowanie się do sezonu co musiał nadrabiać w trakcie. Doskonałe uzupełnienie dla J. Malczewskiego, dał kilka dobry zmian i parę razy poprowadził drużynę do zwycięstwa.

Maciej Wołosz (6) - Materiał na zawodnika kompletnego, doskonałe cechy motoryczne. Jedyne co mu brakuje to tylko doświadczenia. Jeden z liderów drużyny. Liczymy na niego w przyszłym sezonie.

Piotr Kacperski (7) - sezon rozpoczął na ławce ale w pewnym momencie wygrał rywalizację z K. Hajbowiczem i grał w podstawowym składzie. Dobry atak i zagrywka, popracować musi nad blokiem i grą obronną.

Zbigniew Obrębski (9) - przegrał rywalizację na pozycji libero i zrezygnował z treningów.

Sławomir Gołębski (10) - Chyba najlepiej blokujący zawodnik w naszej drużynie. Duże, nie do końca wykorzystane możliwości w zagrywce i w ataku. Generalnie udany sezon.

Łukasz Babińczuk (11) - Pech na początku sezonu w postaci kontuzji pachwiny nie pozwolił w pełni pokazać swoich możliwości. Później musiał nadrabiać zaległości ale był ważnym punktem drużyny. Skuteczny w ataku a w bloku na pewno ma jeszcze rezerwy.

Andrzej Kubeł (12) - człowiek od czarnej roboty. Grał w zależności od sytuacji na różnych pozycjach. Większość sezonu na libero gdzie spisywał się na miarę oczekiwań.

Adam Aleksandrowicz (13) - "urodził się by grac w siatkówkę" - co roku powtarzam słowa Piotra Lewczuka i myślę, że w przypadku Adama zawsze się sprawdzają.

Krzysztof Hajbowicz (15) - słaby początek sezonu a w końcówce jeden z liderów i właśnie takiego Hajbę chcielibyśmy widzieć na boisku. Musi zrzucić parę kilogramów by w pełni pokazać swoje możliwości.

Jan Rzadkowski (16) - Na pewno podniósł swoje umiejętności ale czeka go jeszcze sporo pracy.


Plany na najbliższy okres.

Do końca maja będziemy trenowali. Planujemy w maju  rozegrać mecz  towarzyski, żeby pożegnać się z kibicami.
Trwają już rozmowy z nowymi zawodnikami pod kątem przyszłego sezonu. Trzon zespołu zostaje ten sam.

 W przyszłym sezonie  chcielibyśmy powalczyć o wyższe cele. Ten sezon pokazał, że obraliśmy dobrą  politykę transferową. Stawiamy na zawodników młodych, perspektywicznych ale  jednocześnie już w miarę doświadczonych. I takich właśnie wzmocnień należy się spodziewać w przyszłym sezonie.

 Dziękuję za wywiad i życzę spełnienia planów w następnym sezonie.

Wyniki meczów Moderatora:

I kolejka (2 X): Moderator Hajnówka - BBTS Siatkarz-Original Bielsko-Biała 3:2;
II kolejka (9 X): KS Jadar Radom - Moderator 3:2;
III kolejka (16 X): Moderator - KS Gwardia Wrocław 0:3;
IV kolejka (23 X): AZS Opole - Moderator 1:3;
V kolejka (30 X): Moderator - KS Śnieżka-Joker Piła 0:3;
VI kolejka (6 XI): KPS Wołomin - Moderator 3:1;
VII kolejka (13 XI): Moderator - BKS Delecta-Chemik Bydgoszcz 0:3;
VIII kolejka (20 XI): AZS Carbo-Market Politechnika Śląska Gliwice - Moderator 3:1;
IX kolejka (27 XI): Moderator - ASPS Avia Świdnik 3:1;
X kolejka (4 XII): MOW Orzeł Międzyrzecz - Moderator 3:0;
XI kolejka (11 XII): Moderator- SPS Zduńska Wola 3:2;
XII kolejka (18 XII): EKS Skra II Bełchatów - Moderator 1:3;
XIII kolejka (8 I): Moderator - GTPS Gorzów Wielkopolski 0:3.
XIV kolejka (15.I):BBTS Siatkarz-Original Bielsko-Biała - Moderator Hajnówka 3:1;
XV kolejka (22.I):Moderator - KS Jadar Radom 3:1 ;
XVI kolejka (29.I):KS Gwardia Wrocław - Moderator 3:0 ;
XVII kolejka (5.II): Moderator - AZS Opole 3:2;
XVIII kolejka (12.II.): KS Joker Piła - Moderator 3:0;
XIX kolejka (19.II): - Moderator - KPS Wołomin 3:0;
XX kolejka (26.II):BKS Delecta-Chemik Bydgoszcz - Moderator 3:1;
XXI kolejka (5.III): Moderator - AZS Carbo-Market Politechnika Śląska Gliwice 3:0;
XXII kolejka (12.III): ASPS Avia Świdnik - Moderator 1:3;
XXIII kolejka (19.III):Moderator - MOW Orzeł Międzyrzecz 3:2
XXIV kolejka (2.IV): SPS Zduńska Wola - Moderator 1:3
XXV kolejka (9.IV):Moderator - EKS Skra II Bełchatów 3:0
XXVI kolejka (16.IV): GTPS Gorzów Wielkopolski - Moderator 3:1

 

Tabela wyników w sezonie 2004/2005

 

Nr

Drużyna

Mecze

Punkty

Sety

1

KS Joker Piła

26

49

72:24

2

KS Gwardia Wrocław

26

47

65:25

3

BKS Delecta-Chemik Bydgoszcz

26

45

63:28

4

KS Jadar Radom

26

44

63:40

5

MOW Orzeł Międzyrzecz

26

43

61:35

6

BBTS Siatkarz-Orginal Bielsko-Biała

26

43

61:39

7

GTPS Gorzów Wielkopolski

26

40

47:40

8

KPS Skra II Bełchatów

26

40

50:45

9

Moderator OSiR Hajnówka

26

39

46:53

10

ASPS Avia Świdnik

26

35

39:59

11

KPS Wołomin

26

33

31:63

12

SPS Zduńska Wola

26

29

24:71

13

WASKO AZS Politechnika Śląska Gliwice

26

29

21:71

14

AZS Opole

26

29

21:71

12 maja odbędzie się towarzyski mecz Moderatora z drużyną Polonii Wilno a 21 maja z Politechniką Warszawa. Mecze te zakończą bogaty sezon halowy.  Wkrótce rozpocznie się sezon siatkówki plażowej,  oczywiście z udziałem zawodników Moderatora. W dniach 3-5.06.2005 r. w hajnowskim amfiteatrze zostanie rozegrany piąty już turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski z pulą nagród 10 tys. zł.

RP na podstawie www.moderatorvolley.pl


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444