Home

 

Hajnowskie kalendarium kulturalne 2003
  

Styczeń
  

Andrzej Skiepko rozpoczął pracę na stanowisku  dyrektora Hajnowskiego Domu Kultury

 


Andrzej Skiepko

12.01.- zagrała w Hajnówce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Hajnowski sztab  mieścił się w ,,Białej Róży". Zenobiusz Golonko, szef sztabu był  zadowolony z zebrania rekordowej  sumy ponad 15 tys. zł w gotówce. Ponadto do puszek trafiło 9 dolarów, 19 euro, 337 tys. rubli, gruba złota obrączka i srebrny łańcuszek.

Podczas aukcji i loterii w czasie imprezy w ,,Białej Róży" zebrano ponad 1700 zł. W niedzielnej akcji uczestniczyło 50 wolontariuszy, głównie z ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie, którzy kwestowali także w Białowieży i w Narewce. W sali gimnastycznej  Zespołu Szkół z DBJN z tej okazji odbył się  turniej siatkówki z udziałem najlepszych drużyn Podlasia. Wystąpiły zespoły:  Moderator OSiR Hajnówka, Remex ,,Ambrożej" Białystok, AZS Politechnika Białystok i SSUKS Suwałki. Podczas imprezy sprzedawano sportowe gadżety, ze sprzedaży uzyskano ponad 1000 zł., a  kibiców odwiedzali często wolontariusze z puszkami.

14.01. - w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się  VI Spotkanie z Kolędą Prawosławną, w którym  wzięły udział 23 chóry (ponad 400 wykonawców) z Hajnówki i okolic.

 

Chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie
   

Po przesłuchaniu 23 zespołów kolędniczych jury przyznało następujące miejsca:

W grupie przedszkoli: dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymało Przedszkole Samorządowe Nr 5 i Nr 1 pod kierownictwem  P. Wiery Okoczuk.

 W kategorii szkół podstawowych: dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano zespołowi z Orzeszkowa i Czeremchy.

 W grupie gimnazjalnej: dwa pierwsze miejsca przyznano Gimnazjum Nr 1 w Hajnówce i Gimnazjum z DNJB.

 W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: pierwsze miejsce otrzymał zespół "Zniczki" z Liceum Ogólnokształcącego z DNJB.

 W kategorii zespołów innych: pierwsze miejsce otrzymał chór "Ramonka" z Parafii Prawosławnej w Łosince i chór Parafii Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce.

 Nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę "Zegir" dla najmłodszego zespołu jury przyznało Przedszkolu Samorządowemu Nr 5 w Hajnówce.

 

Luty

 

7.02. – rozpoczęła działalność strona internetowa www.hajnowka.pl Urzędu Miejskiego tworzona przez webmastera Panią Jolantę Zachaj.

9.02. – odbyły się eliminacje powiatowe do  X Festiwalu Piosenki Białoruskiej, w którym  udział wzięło ponad 30 zespołów i solistów.

21.02. - Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce gościł uczestników IV Konkursu Gawędy Białoruskiej – Hajnówka 2003. W konkursie wzięło udział 38 uczniów z 8 szkół podstawowych oraz z 7 gimnazjów powiatu hajnowskiego. Imprezę uatrakcyjnił  koncert muzyczny w  wykonaniu Tomka Sulimy i Przemka Michalczuka  z Bielska Podlaskiego.

 


 

Wyniki konkursu

Szkoły podstawowe: I m. – Marta Matysiuk (Siemianówka)

Gimnazja: I m. – Barbara Trofimiuk (Dubicze Cerkiewne), Ewa Moroz (G. z DNJB H-ka).

 

22.02. w sali wystawowej Muzeum Kultury Białoruskiej otwarto 21 wystawę malarstwa  Sławomira Rybaka  „Pejzaż bliski nam wszystkim".
 


   

Sławomir Rybak jest nauczycielem geografii w Szkole Podstawowej. Maluje od szeregu lat. Do warsztatu dochodził sam i stworzył własny niepowtarzalny styl. Tematem jego prac jest urokliwy pejzaż podlaski. Od  pierwszej wystawy indywidualnej w 1993 r. w Białowieskim Domu Kultury jego obrazy można było obejrzeć w Bielsku Podlaskim,  w Drohiczynie,  w Białymstoku ,  Siedlcach, Łomży, w Białej Podlaskiej, w Gdyni i  w Hajnówce. Był nagradzany w konkursach  i przeglądach: w 1995 r.  – w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Białymstoku - wyróżnienie I stopnia, w 1998 – w V Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego "Pejzaż ojczysty" w Skierniewicach, w 1998 – w Wojewódzkim  Przeglądzie  Amatorskiej Twórczości Plastycznej w Białymstoku – wyróżnienie.

23.02. - w Klubie Garnizonowym w Białymstoku odbyły się eliminacje centralne X Festiwalu Piosenki Białoruskiej.

 

W eliminacjach wzięły udział zespoły przygotowane przez Panią Bożenę Lewczuk z ZS z DBJN. Zespół wokalny "Zniczka" zajął  I miejsce w kategorii piosenka współczesna.
Grupa folklorystyczna wygrała w kategorii piosenka folklorystyczna opracowana, a  Małgorzata  Karpiuk jako solistka zajęła I miejsce  piosenka współczesna.

Luty-w galerii Muzeum Kultury Białoruskiej można było obejrzeć wystawę fotograficzną Zbigniewa Dzwonkowskiego "Święta Góra Atos"
 

oraz Wystawę prac studenckich z Uniwersytetu Kultury w Mińsku wydział "Rzemiosło ludowe"

 

  

28.02. - w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z JEGO EKSCELENCJĄ NAJPRZEWIELEBNIEJSZYM dr SZYMONEM Arcybiskupem Łódzkim i Poznańskim
 


  

na temat: Prawosławie w twórczości Dostojewskiego zorganizowane przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce oraz Miejską Bibliotekę  Publiczną

 

Marzec
  

Powstaje witryna Miejskiej Biblioteki Publicznej na stronie www.hajnowka.pl

1.03. - w restauracji "Leśniczanka" odbył sie bal charytatywny zorganizowany przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Hajnówce. Zabawę uświetnił występ Kabaretu "Widelec" a do tańca grał i śpiewał zespół instrumentalno-wokalny "Żubr". Podczas balu odbyła się aukcja darów ofiarowanych przez hajnowskich twórców, Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza oraz Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Aukcję poprowadził Andrzej Jakimiec, aktor Teatru Dramatycznego im. Węgierki. W balu uczestniczyli: Wojewoda Podlaski Marek Strzaliński, Szef Gabinetu Wojewody Podlaskiego Anatol Borowik, Prezes PKPS Zarządu Wojewódzkiego Kazimierz Puciłowski, Doradca Ekonomiczny Ministra Spraw Zagranicznych Andrzej Szumowski, Starosta Powiatu Hajnowskiego Włodzimierz Pietroczuk, Z-ca Starosty Powiatu Hajnowskiego Jerzy Sirak, Z-ca Burmistrza Hajnówki Mirosław Mordań. Fundusze pozyskane z balu w kwocie ponad 10 000 zł. zostały przeznaczone na zakup obiadów dla dzieci i młodzieży z powiatu hajnowskiego.

 

Prezenty od Prezydenta Kwaśniewskiego (pióro) i Ministra Włodzimierza Cimoszewicza (mapa)

 


Wojewoda Marek Strzaliński
 

7.03.–10.04.- w „Małej Galerii” Biblioteki Pedagogicznej swoje prace amatorskie prezentowała Irena Rybak , nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce. Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku Filia w Hajnówce, którą od lat kieruje Pani mgr. Irena Kostera, to miejsce gdzie zawsze można obejrzeć wystawy prac amatorów plastyków, rzeźbiarzy, fotografików czy malarzy.

    


Galeria Biblioteki Pedagogicznej

 


Irena Rybak
 

Od wielu lat jej  pasją  stało się komponowanie obrazów z zasuszonych kwiatów , liści, gałązek i traw. Swoje pomysły, realizuje jesienią i w zimowe wieczory. Dekoracje, dobrane do wystroju mieszkania, pozwalają zatrzymać lato przez cały rok.

8.03.- w Muzeum Kultury Białoruskiej odbyła  się impreza "Maslenica"

9.03.- w sali HDK odbył się koncert  z udziałem laureatów eliminacji centralnych
X Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruska 2003”: „Zniczka”, Zespół Folklorystyczny i solistka Małgorzata Karpiuk z LO z DNJB oraz Białoruskiego Zespołu Pieśni HDK i Państwowego  Reprezentacyjnego  Chóru im. H. Citowicza z Mińska (Białoruś).

 

16.03.- w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury odbył się spektakl  teatralny w wykonaniu   kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie pt. „Nadziei w beznadziei". Autorem scenariusza sztuki opartej  na dziele Lwa Tołstoja „Spowiedź”, w którym autor ukazuje beznadziejność własnego życia, był diakon  Robert Grzybowski - odtwórca głównej roli. Oprócz kleryków w sztuce wystąpili  członkowie zespołu folklorystycznego "Małe Podlasie" z Siemiatycz.  


Fragment spektaklu

21.03. -w Czytelni dla Dorosłych MBP odbyły się uroczyste obchody jubileuszu  5-Lecia Klubu Literackiego. Klub powstał przy MBP w Hajnówce spontanicznie, z potrzeby serca. Pierwsze spotkanie odbyło się 6 marca 1998 r. Prezesem klubu jest Edward Lipiński. Spotkania klubowe odbywają się w pierwszy piątek każdego miesiąca.

Pani Halina Wojskowicz Dyrektor MBP w Hajnówce na pamiątkę jubileuszu wręczyła Prezesowi Edwardowi Lipińskiemu nowo wydany tomik wierszy członków klubu i pamiątkowy notatnik. Pamiątki - notatniki z rąk opiekunki Klubu Alli Gryc otrzymali wszyscy członkowie Klubu Literackiego. Na spotkaniu obecni byli goście z zaprzyjaźnionego Klubu Literackiego z Siemiatycz.

 
Edward Lipiński i Halina Wojskowicz

Kwiecień
 

4.04. - w Miejskiej Bibliotece Publicznej (I piętro) odbyła się inscenizacja humorystycznej wersji „Dziadów” (na motywach dramatu A. Mickiewicza) w reżyserii W. Wojcieszek. Przedstawienie zaprezentowało Koło Teatralne „Echo” przy Gimnazjum nr 1

 

 
Zespół Koła Teatralnego „Echo” przy Gimnazjum nr 1.
 

10-12.04. – w Suwałkach  odbył się  XXVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier". Wśród nagrodzonych znalazła się Amelia Gorbacz - uczennica drugiej klasy gimnazjum Zespołu Szkół z DNJB - w kategorii wiekowej 14-16 lat, która zdobyła  Złotą Muszelkę (I miejsce).
 

 
Pani Bożena Lewczuk i jej uczennica - Amelia Gorbacz ze Złotą „Muszelką Wigier”
 

Amelia jest podopieczną Bożeny Lewczuk, nauczyciela przedmiotów artystycznych Zespołu Szkół z DNJB.
 

11.04. - w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke. Książki Grzegorza Kasdepke są cenione nie tylko przez najmłodszych czytelników ale często zdobywają krajowe nagrody np: dla książki "Co to znaczy" - nagroda Edukacja XXI wieku, dla książki "Kacperiada" - nagroda im. Kornela Makuszyńskiego.

Pan Grzegorz jest również jednym z 8 scenarzystów telenoweli "Klan".  

 


Grzegorz Kasdepke

11.04.-w Czytelni dla Dorosłych MBP odbyła się promocja debiutanckiego tomiku poezji    Mariusza Kasjaniuka pt.”Połączenia”. Wydanie tomiku poezji było możliwe dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta w Hajnówce oraz Stowarzyszeniu Artystycznemu "Kartki".Tomik ukazał się nakładem serii „BIBLIOTEKA KARTEK” BIAŁYSTOK 2003.

Mariusz Kasjaniuk urodził się w 1975 roku w Białymstoku lecz większość życia spędził w Hajnówce, która jest mu szczególnie bliska. Jest absolwentem Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Białostockiego. Lecz jak sam mówi wciąż poszukuje swego miejsca w życiu. Gościem specjalnym był pan Bogdan Dudko - redaktor naczelny pisma „Kartki”.


Mariusz Kasjaniuk

W czasie rekolekcji wielkopostnych, uczniowie Szkoły Podstawowej nr  5 w Hajnówce, zainscenizowali Misterium Męki Pańskiej. Przedstawienie miało miejsce w kościele pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Hajnówce. Dzieci przygotowywała katechetka, siostra Jolanta.

 

Fragment inscenizacji

Dwunastu hajnowskich twórców wystawiło swoje prace stworzone za pomocą igły, szydełka, drutów, a przede wszystkim nici. Ekspozycję, pod nazwą „Igłą malowane”, można było oglądać w Hajnowskim Domu Kultury do 9 maja 2003r. Komisarzem imprezy była  Anna Tarasiuk z HDK.
 


Twórcy przy swoich pracach

 

Maj
 

8.05. - w Białostockich Spodkach odbyło się ogłoszenie wyników konkursu „Mecenas Kultury 2002”, którego organizatorami były Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Podlaskie Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury. Wśród 44 zgłoszeń do nagród nominowano 27, z których wybrano 9 laureatów. Przyznano im statuetki i tytuły Mecenasa Kultury 2002 w pięciu kategoriach: Sponsor, Promotor, Donator, Patron Honorowy i Patron Medialny. Tytuł Sponsora Roku 2002 otrzymali: w kategorii firma mała - ZUK Soft-AS    Anatola Szweda. W roku ubiegłym tegoroczny laureat Anatol Szwed, był również nominowany do nagrody i otrzymał wyróżnienie od Marszałka Województwa Podlaskiego za działalność wspierającą i promującą kulturę


Anatol Szwed, właściciel firmy ZUK Soft-AS odbiera nagrodę z rąk Jana Syczewskiego.

11.05.- w  Sobrze Św. Trójcy w Hajnówce zainaugurowane zostały Międzynarodowe Dni Muzyki Cerkiewnej. Organizatorami Festiwalu byli z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, Społeczny Komitet Organizacyjny, który tworzą przedstawiciele Kościoła oraz władz Samorządowych Powiatu, Miasta i Gminy Hajnówka, Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej” oraz Hajnowski Dom Kultury. Honorowy Patronat nad Festiwalem objął ponownie Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Aleksander Kwaśniewski. Otwarcia Międzynarodowego Festiwalu dokonał Burmistrz Miasta Hajnówka -  Pan Anatol Ochryciuk. Na koncercie inauguracyjnym wystąpił ubiegłoroczny Laureat Festiwalu – Chór „Dojlidstwa” z Białorusi. Na zakończenie Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita Warszawski i całej polski dokonał otwarcia wystawy  ikon napisanych przez dzieci i młodzież z Rumunii. Przez cały tydzień trwały konkursowe przesłuchania.

18.05. - w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce odbył się koncert galowy.
Koncert otworzył Starosta Powiatu Hajnowskiego Włodzimierz Pietroczuk oraz Dyrektor Festiwalu ks. mitrat Michał Niegierewicz.


 

Poniżej: Katedralny Chór Parafii Prawosławnej p.w. Świętej Trójcy – Hajnówka-„Jedinorodnyj Synie”- Reczkunowa
 


 

Po przesłuchaniu wszystkich  29 chórów Jury  przyznało następujące nagrody:

W kategorii chórów parafialnych wiejskich: I miejsce - Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Ramonka” z Łosinki .

 
Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Ramonka z Łosinki

Nagroda specjalna: Chór Parafii Prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej w Poddubcach (Ukraina).

W kategorii chórów parafialnych miejskich:

I miejsce – Katedralny Chór Młodzieżowy „Aksion” Parafii p.w. Św. Mikołaja w Białymstoku Nagroda specjalna: Chór Dziecięco-Młodzieżowy Parafii Przyklasztornej w Supraślu.

W kategorii zagranicznych parafialnych chórów miejskich:

I miejsce – Katedralny Chór Młodzieżowy Parafii p.w. św.św. Piotra i Pawła w Mińsku (Białoruś)

Nagroda specjalna:

Katedralny Chór Dziecięco-Młodzieżowy p.w. św. Jana Damasceńskiego w Sankt-Petersburgu (Rosja).

W kategorii chórów innych:

I miejsce – Chór Wojsk Inżynieryjnych przy Smoleńskiej Pustelni św. Zosimy (Rosja)

Nagroda specjalna: Chór Klasztoru Żeńskiego p.w. św.św Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce.


Chór Klasztoru Żeńskiego p.w. św.św Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce.

W kategorii chórów akademickich:

I miejsce ex aequo: Ludowy Chór Młodzieżowy „Wiesnianka” – Grodno (Białoruś) i

Chór Uniwersytetu Pedagogicznego „Gaudeamus” w Drohobyczu (Ukraina)

W kategorii chórów zawodowych:

Nagroda GłównaGrand Prix – tegorocznego festiwalu – Państwowy Chór Republiki Białoruś im. G. Citowicza z Mińska  (Białoruś).

Ponadto przyznano nagrody specjalne następującym chórom:

Katedralny Chór Parafii Prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej – Grodno (Białoruś),

Towarzystwo Cerkiewno-Chóralne „Branko” – Nisz (Serbia),

Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej,

Chór Studium Folkloru Tradycyjnego „Ilinskaja Piatnica” – Ryga (Łotwa),

Zespół Folklorystyczny „Horyna” Uniwersytetu Humanistycznego – Równe (Ukraina),

Chór Pracowników Politechniki Białostockiej „Polifonia” – Białystok,

Chór Męski „Kanon” – Moskwa (Rosja),

Chór Muzyki Cerkwi Bizantyjskiej Wydziału Teologii Uniwersytetu w Antenach (Grecja).

12.05. - w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się spotkanie z dziennikarzem i publicystą izraelskim Henrykiem Szafirem. Tematem spotkania były : aktualne stosunki polsko-izraelskie i informacja o współczesnym Izraelu i Bliskim Wschodzie

Henryk Szafir pracuje jako dziennikarz i publicysta izraelski. Jest byłym redaktorem naczelnym tygodnika izraelskiego w języku polskim „Nowiny Kurier”. Wykłada w Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Tel Avivie. Jest też  stałym współpracownikiem  BBC. Zamieszcza  felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” oraz „Newsweek-u”. Był wieloletnim korespondentem „Wolnej Europy” na Bliskim Wschodzie.

 
Henryk Szafir
 

23.05. - odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce spotkanie autorskie z Anną Piwkowską - poetką, recenzentką i eseistką. Spotkaniu towarzyszyła promocja jej najnowszej książki „Achmatowa czyli kobieta” oraz jej ostatniego tomiku poezji „Po”.


Rozmowę z Anną Piwkowską prowadziła  Marzena Janik-Lipczyńska

Anna Piwkowska - poetka, recenzentka, eseistka - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Wydała dotychczas sześć tomików poetyckich: "Szkicownik" (1989), "Cień na ścianie" (1990), "Wiersze i sonety" (1992), "Skazę" (1996), "Tylko trzy drogi"(2000) i ostatnio tomik "PO", za który otrzymała Wyróżnienie Fundacji Kościelskich za rok 2002. Swoje wiersze publikowała między innymi w "Więzi", "Res Publice", "Dekadzie Literackiej", "Zeszytach Literackich", "Kresach", "Odrze", "Czasie Kultury". Były one tłumaczone na język rosyjski, niemiecki i francuski. Autorka słów Prologu do VIII-wiecznej opery Macieja Kamieńskiego "Nędza uszczęśliwiona" w reżyserii Krzysztofa Kolbergera wystawianej w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Poznaniu, a także wierszy do filmu Barbary Sass "Jak narkotyk" (1999).

Czerwiec

W czerwcu 2003 r. w Małej Galerii MBP w Hajnówce wystawiała swoje obrazy (olej, płótno)  Barbara Grabiak,  absolwentka Wydziału Prawa UW w Białymstoku o specjalności prawo pracy, pracowniczka  Miejskiego  Ośrodka Pomocy Społecznej w Hajnówce.


Barbara Grabiak   

Dotychczasowe wystawy : VII Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej 2000 r. w Hajnowskim  Domu  Kultury  - Nagroda  „Żal” (olej), VIII Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej. 2001 r. w Hajnowskim Domu Kultury- Wyróżnienie „Ptaki” (olej), wystawa indywidualna w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 


 

6.06.- w przedszkolu nr 5 odbyła się gala piosenki przedszkolaków pod tytułem "Raz na ludowo". W festiwalu brały udział przedstawiciele wszystkich hajnowskich przedszkoli. Panie wychowawczynie oraz dzieci, gospodarze koncertu przygotowały ludowy wystrój sal z ludowym kącikiem.

 

                                    

 

Śpiewane piosenki oceniali jurorzy:  Helena Pietruczuk, Andrzej Skiepko i Eugenia Marczuk W konkursie nie było przegranych, wygrały wszystkie dzieci i wszystkie otrzymały nagrody: koszyczki ze słodyczami. Jurorzy dodatkowo przyznali kilka wyróżnień.

                                      

Wyróżnienia otrzymali:

  • Natalia Zarecka za piosenkę "Dziekuję mamo" - przedszkole nr 1, przygotowała Pani Ala Suprun

  • Monika Pietroczuk i Ilona Wachowicz za piosenkę "Podlasianka - przedszkole nr 2 przygotowały Panie Elżbieta Stasinkiewicz i Iwona Raszkiewicz

  • Paweł Awksentiuk za piosenkę "W murowanej piwnicy" - przedszkole nr 3, przygotowała Pani Wiera Masajło

  • Dominika Barwiuk za piosenkę "Kto z was jeszcze" - przedszkole nr 3, przygotowała Pani Joanna Ruszuk

  • Anna Kojło za piosenkę "Karolinka" - przedszkole nr 5, przygotowały Panie Małgorzata Saadoon i Barbara Dmitruk

  • Damian Markiewicz za piosenkę "W polu brzoza" - przedszkole nr 5, przygotowała Pani Aniela Kot.

8.06.- hajnowscy twórcy Joanna Kiersnowska i Tadeusz Topolski otworzyli galerię swoich prac w Pensjonacie "Sioło Budy". Pastele i fotografie, których tematyką jest Puszcza Białowieska eksponowane były  w "Stodole  Skansen", którego właścicielem jest Piotr Kamiński.


Tadeusz Topolski i Joanna Kiersnowska, z tyłu
 Piotr Kamiński.

Joanna Kiersnowska - malarka i grafik. Ukończyła PWSSP w Łodzi wydział grafiki warsztatowej i malarstwo w pracowni Stanisława Fijałkowskiego

Tadeusz Topolski - fotografuje Puszczę Białowieską od 30 lat. W latach  1998-2003 redaktor naczelny "Gazety Hajnowskiej"

 
Pastele Joanny Kiersnowskiej

13-15.06.- w Jaworze (woj. Dolnośląskie) odbyły się eliminacje centralne XXXIV Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”. Województwo podlaskie reprezentowała Anna Markiewicz z ZS z DBJN.  Na scenie miejscowego teatru  interpretowała prozę Sokrata Janowicza w przekładzie na język polski oraz w oryginale poezję Konstancyi Bujło (autorki słów popularnej piosenki „Lublu nasz kraj...”)za co  otrzymała Nagrodę Specjalną za Recytację w Języku Obcym. Głównym organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód.

 


Anna Markiewicz - uczennica Liceum Ogólnokształcącego z DNJB

 

22.06. – odbył się koncert inauguracyjny Hajnowskich Dni Muzyki Kameralnej i Organowej. Wystąpili: Gieorgij Agretina - fletnia Pana, Robert Grudzień – organy.

Wakacyjne  koncerty zapoczątkowała Hajnowska Fundacja Muzyki Kameralnej i Organowej.
Fundacja powstała w maju 1997 roku. Główną przyczyną jej założenia był fakt posiadania przez parafię p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce unikatowych organów firmy Schlag und Sohne zbudowanych na przełomie XIX i XX wieku. Są one jedynym instrumentem tej firmy w północno - wschodniej Polsce oraz jedynym z niewielu tego typu instrumentów koncertowych w tym regionie kraju. Organy te zakupiono dla hajnowskiego kościoła w 1976 roku

 

RP

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444