Home

 
Najpopularniejszy sportowiec i trener Ziemi Hajnowskiej 2003

Już po raz piąty, podsumowano plebiscyt czytelników miesięcznika „Wieści Podlaskich” o tytuł „Najpopularniejszego sportowca i trenera Ziemi Hajnowskiej 2003”. Uroczystość wręczenia nagród, odbyła się 27 lutego, w Hajnowskim Domu Kultury.

- Konkurs odbywa się przy wsparciu i pomocy lokalnych władz samorządowych oraz Ryszarda Patera, który jest współtwórcą pomysłu – mówi Hieronim Wawrzyński, redaktor naczelny „Wieści Podlaskich”.


Zaproszeni goście

Nagrody ufundował burmistrz Hajnówki, starostwo powiatowe i redakcja „Wieści Podlaskich”, a puchary Marek Zagórski. Po raz pierwszy, symboliczną statuetkę przyznano honorowemu sportowcowi Hajnówki.

Puchary, dyplomy i podarunki wręczali: Maria Owerczuk, sekretarz starostwa powiatowego w Hajnówce, Jakub Ostapczuk, jeden z laureatów ubiegłorocznego plebiscytu, obecnie przewodniczący Rady Miasta Hajnówka, Mirosław Mordań, sportowiec aktywny do dnia dzisiejszego, w- ce burmistrz Hajnówki, Michał Wróblewski, wójt gminy Czeremcha, Andrzej Skiepko, dyrektor HDK, sekretarz powiatowego zrzeszenia LZS, Mirosław Chilimoniuk, dyrektor inspektoratu PZU w Hajnówce, który od początku towarzyszy imprezie. Marek Zagórski, poseł na sejm, przekazał list do zdobywców tytułu.

W tym roku, w plebiscycie uczestniczyło 938 czytelników „Wieści Podlaskich” z Hajnówki, Narewki, Lewkowa i Łomży. Niestety, niezwykle zmalała liczba pań i dziewcząt sportowców, poza Wiesią Mazurek z Narwii.


Stoją od prawej: Rafał Zasim, Daniel Gryc

W kategorii młodzików I miejsce, z ilością 962 głosów, uzyskał Rafał Zasim, lekkoatleta, mistrz Podlaskiej Gimnazjady w biegach przełajowych, gimnazjalista z Narewki. Drugi był Daniel Gryc z Narewki, najlepszy siatkarz Igrzysk Młodzieży oraz wyróżniający się tenisista stołowy. Trzeci – Mateusz Gutowski, czołowy siatkarz ZSL w Białowieży.


Stoją od lewej : Mateusz Gutowski, Daniel Gryc i Rafał Zasim

- Rafał Zasim jest mistrzem województwa w biegach przełajowych i bardzo dobrze prorokującym zawodnikiem, dlatego funduję mu specjalna nagrodę. Są to ortaliony sportowe – powiedział Andrzej Skiepko, dyrektor HDK i sekretarz powiatowego zrzeszenia LZS. 

Najpopularniejszym (829 głosów) sportowcem seniorem został Mirosław Kranopolski, zawodnik i trener LZS Narewka, najlepszy piłkarz, bramkarz i obrońca tej drużyny, grającej w Lidze Międzywojewódzkiej. II miejsce uzyskał Marek Antoniuk, zawodnik piłki siatkowej i plażowej, kapitan II ligowej drużyny Moderator, wybrany najlepszym siatkarzem tej drużyny. III lokatę zajął Tarasij Ostrowierch, anestezjolog z Hajnówki, mistrz Polski lekarzy, w biegach na 1500 i 10 000m, reprezentant hajnowskiego Klubu Biegacza.


Nagrody odbierają Tarasij Ostrowierch i Konstanty Jałoza, ojciec nagrodzonego, ale nieobecnego Łukasza.

Trenerem ziemi hajnowskiej został Michał Panafiluk z Narewki, trener siatkarzy SP w Narewce, trzeciej drużyny Igrzysk Młodzieży Szkolnej województwa podlaskiego. II miejsce zajął Mirosław Krasnopolski, trener piłkarzy LZS Narewka, a III Wojciech Gutowski, trener drużyny siatkówki ZSL w Białowieży.

Honorowym sportowcem Hajnówki, za rok 2003, uhonorowano Łukasza Jałozę, siatkarza mistrza Polski juniorów (MKS MOS Wola Warszawa). Jako drugi na tej liście, znalazł się Edward Poniecki, tenisista, najstarszy sportowiec Hajnówki. Trzecia lokata przypadła Marlenie Lubowickiej, mistrzyni Polski w rzucie oszczepem w 2003r.


Stoją od lewej: nagrodzony Edward Poniecki, Mirosław Mordań w-ce burmistrz Hajnówki i Hieronim Wawrzyński, redaktor naczelny „Wieści Podlaskich”.

- Nigdy nie należy rezygnować z uprawiania sportu – powiedział Edward Poniecki, najstarszy sportowiec Hajnówki. - Przygodę z tenisem ziemnym i sportowym, rozpocząłem 55 lat temu i ciągle uczestniczę w możliwie wszystkich turniejach. 55 lat uprawiania sportu dało mi to, ze nie byłem ani dnia w szpitalu, lekarzy znam tylko z nazwy. Naprawdę wierzcie mi, a mam trochę doświadczenia, warto bawić się w sport. To jest coś, co pomaga żyć. Przeżyłem 67 lat, więc mogę to stwierdzić. Na 67 lat, 55 – czynnie uprawiam sport.


Edward Poniecki

Uroczystość była okazją do dyskusji na temat plebiscytu i sportu.

- Nie zgadzam się z umieszczeniem mojego syna w kategorii „honorowy sportowiec Hajnówki”, bo Łukasz ma dopiero 19 lat, a to za wcześnie, aby akurat takie nagrody dostawać. Uważam, że wszyscy młodzi powinni być w tej samej kategorii, jak było w roku ubiegłym. Junior opuścił nasze strony, nie wybył na stałe, a jest nadal pod naszą opieką, wiadomo, że sport młodzieżowy jest finansowany przede wszystkim przez rodziców. Syn przyjeżdża, spotyka się z kolegami i przychodzi na mecze. On nie wybył, a jest z nami i powinien uczestniczyć z juniorami, grającymi w Hajnówce. Honorową nagrodę można dać, ale komuś, kto tu był, ale wyjechał na stałe, albo za całokształt, jak dla pana Ponieckiego. Poza tym, nie można, tak do końca brać tego plebiscytu na poważnie, bo wniesiony wkład pracy i zdrowia w poszczególnych dyscyplinach jest bardzo różny – mówił Konstanty Jałoza, ojciec nagrodzonego, ale nieobecnego Łukasza.

- Plebiscyt ma formę zabawy – tłumaczył Hieronim Wawrzyński, redaktor naczelny „Wieści Podlaskich”.

- Młodych zawodników, którzy nie wyjechali na stałe, trzeba umieścić w kategorii juniorów – kontynuował Andrzej Skiepko. - W tegorocznym plebiscycie, Narewka zorganizowała się tak jak trzeba i to widać w wynikach, a Wiesia Mazurek, która jest wicemistrzynią województwa,  nie załapała się do czołówki. Może w przyszłości trzeba powołać jakąś kapitułę, które zdecyduje, kto ma być premiowany do plebiscytu? Dodatkowo proponuję utworzenie kategorii sportu rekreacyjnego.

- Bardzo źle się dzieje, że aktualne notowania, są podawane w trakcie plebiscytu. Podawanie międzyczasów jest moim zdaniem niewskazane – mówił Edward Poniecki. 

Krystyna Kościewicz

W kategorii młodzików najpopularniejszymi sportowcami zostali:
  
1.Rafał Zasim - biegacz GP Narewka - 962 pkt.,
2.Daniel Gryc-siatkarz i tenisista stołowy GP Narewka-920 pkt.,
3.Mateusz Gutowski-siatkarz ZSL Białowieża-527 pkt.,
4.Andrzej Kicel-piłkarz OSiR-Puszcza-406 pkt.,
5.Stefan Ochryciuk-siatkarz UKS Olimpijczyk Białowieża-339 pkt.,
6.Piotr Sakowski-judoka Puszczy Hajnówka-297 pkt.

W kategorii seniorów kolejność była następująca:

1.Mirosław Krasnopolski-piłkarz LZS Narewka-864 pkt.,
2.Marek Antoniuk-siatkarz Moderatora Hajnówka-682 pkt.,
3.Tarasij Ostrowierch-biegacz KB OSiR Hajnówka-515 pkt.,
4.Jerzy Janiel-siatkarz Moderatora-452 pkt.,
5.Kamil Wilk-bramkarz Kolejarza Czeremcha-442 pkt.,
6.Mariusz Sokół-KPP Hajnówka-437 pkt.

Najpopularniejszymi trenerami zostali:

1.Michał Panfiluk-trener siatkarzy z Narewki-1102 pkt.,
2.Mirosław Krasnopolski-trener piłkarzy LZS Narewka-843 pkt.,
3.Wojciech Gutowski-trener siatkarzy ZSL Białowieża-639 pkt.,
4.Marek Hanula-trener piłkarzy OSiR-Puszcza Hajnówka-559 pkt.,
5.Jarosław Kutikow-trener siatkarzy UKS Olimpijczyk Białowieża-
553 pkt.,
6.Jacek Wesołowski-trener siatkarzy Moderatora Hajnówka-429 pkt.

Po raz pierwszy wyłoniono "Honorowego Sportowca Hajnówki", którym został Łukasz Jałoza-siatkarz mistrza Polski juniorów UMKS MOS WOLA Warszawa-932 pkt.
 
Uważam, że negując regulamin i wynik głosowania Pan Jałoza powinien zachować się honorowo i przekazać jego zdaniem niesłusznie otrzymany przez syna puchar "Honorowego Sportowca Roku 2003" drugiemu w głosowaniu Panu Edwardowi Ponieckiemu.

W plebiscycie wzięło udział 938 czytelników. Najwięcej kuponów wpłynęło z Hajnówki, Narewki, Czeremchy i Łomży. Tegoroczny plebiscyt przyniósł sukces Narewce i to aż w trzech kategoriach. Jak zwykle kibice byli zaskoczeni ostatecznymi wynikami, czemu dał wyraz w swoim wystąpieniu Konstanty Jałoza. Kibice zaproponowali kilka zmian do regulaminu, w tym powołanie kapituły, która wybrałaby najlepszych sportowców (tak, jak w plebiscycie Gazety Współczesnej). W swoich wystąpieniach zabierający glos w dyskusji podkreślali rolę, jaką odgrywa w hajnowskim sporcie plebiscyt organizowany przez miesięcznik "Wieści Podlaskie". Szkoda, że nie wszyscy laureaci
docenili wyników glosowania swoich kibiców i nie zjawili się na uroczystości.

R. PaterRyszard Pater podpisujący swoją książkę "Historia sportu w Hajnówce"


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444